رفتن به بالا

  • پنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷  , Thu 22 Mar 2018
  • تاریخ انتشار۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰:۴۵
  • کد مطلب : 283
  • پس دهید در راه عدالت!
پس دهید در راه عدالت!
یادداشت دانشجویی/مهدی زارعی

پس دهید در راه عدالت!

اخیراً طرحی توسط یکی از نمایندگان مجلس به شکل دو فوریتی به نام اعاده اموال نامشروع مسئولین مطرح گردیده که تا به حال طبق شواهد با امضای 180 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه شده است.

به گزارش آرمان فارس، مهدی زارعیاخیراً طرحی توسط یکی از نمایندگان مجلس به شکل دو فوریتی به نام اعاده اموال نامشروع مسئولین مطرح گردیده که تا به حال طبق شواهد با امضای 180 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه شده است.

طبق این طرح هیئتی متشکل از یک قاضی با ابلاغ از سوی رئیس قوه قضاییه ، یک نماینده از معاونت بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با اذن ایشان ، یک نماینده از سازمان بازرسی کل کشور، یک نماینده از وزارت اطلاعات ، یک نماینده از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و روسای کمیسون های قضایی و حقوقی و اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی(به عنوان ناظر) تشکیل و موظف است نسبت به بررسی اموال روسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنها ، وزیران و معاونان آنها ، استانداران و معاونان آنها ، شهرداران شهرهای مرکز استان و معاونان آنها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون اقدام کرده و چنانچه اموال هر یک از آنها، همسر یا فرزندانشان بیش از حد متعارف باشد، خواه تحصیل اموال غیر متعارف آنها مربوط به دوران مسئولیت باشد یا با استفاده از موقعیت و اطلاعات دوران مسئولیت، بعد از آن دوران اموالی را تحصیل کرده باشد، نسبت به ضبط و انتقال آنها به بیت المال صرفا جهت اشتغال جوانان و فقر زدایی اقدام کند .

 در یک نگاه میتوان این طرح را شروع حرکتی به سمت عدالت اقتصادی و جلوگیری از رانت و تبعیض دانست و اگر شاهد تصویب و اجرایی شدن این طرح باشیم، قطعا آثار آن تحولات مدیریتی در کشور ایجاد خواهد کرد . اما ای کاش مسئولین دیگر ارگان های نظام همچون اعضای شورای نگهبان ، فرماندهان نظامی و انتظامی، اعضای تشخیص مصلحت نظام ، اعضای مجلس خبرگان رهبری و ائمه جمعه نیز به این طرح اضافه و اموال آنها نیز مورد بررسی قرار میگرفت تا عدالت بین مسئولین هم رعایت گردد.

((البته باید امید وار بود که این طرح همانند طرح نظارت بر شئون نمایندگی به کار مفسدان نیاید که در ابتدا با اشاره رهبری به خطر فساد کلید خورد اما نهایتا ابزاری شد برای نمایندگان متهم به فساد جهت فرار از رسیدگی قضایی!))

به هر حال میتوان طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین را طرحی زمین مانده معرفی کرد که باید از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی انجام میشد و مردم از منتخبین خود در مجلس انتظار حمایت از این طرح را دارند. در حال حاضر از 18 نماینده استان فارس 12 تن طرح مذکور را امضا نموده و 6 تن دیگر که شامل نمایندگان شهر های داراب، لامرد و مهر, و هر چهار نماینده شهر شیراز می باشند از امضای طرح و به تبع آن تایید این حسابرسی اموال سر باز زده اند که جای بسی تامل دارد.

طبیعی است افراد و مسئولینی که اموال نا مشروع و غصبی در زندگی شان نباشد و چندین شغل دولتی و حکومتی را به طور همزمان اشغال و از حقوق و مزایایی آن استفاده نکرده باشد، هیچ دلیلی برای مخالفت و عدم استقبال از این طرح نمیتوانند داشته باشند . کسانی که بعد از انقلاب اسلامی با سند سازی، زمین های منابع طبیعی را به منابع از پدر به ارث رسیده پنداشته اند و البته آنها که بر اساس آنچه خودشان شایستگی میدانند ، همزمان ده ها پست دولتی و حکومتی را به شغل های شخص خود افزوده و درآمد و هدایای را به جیب زده اند ،چرا باید با طرح مذکور موافقت کنند؟

افکار عمومی منتظر است تا موافقان و مخالفان طرح خودشان را به مردم معرفی کنند.

مهدی زارعی- فعال دانشجویی

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «آرمان فارس» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

اخبار مرتبط

نظرات