رفتن به بالا

  • پنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷  , Thu 22 Mar 2018
  • تاریخ انتشار۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷:۰۲
  • کد مطلب : 282
  • صدا وسیما، ابزاری علیه خودش!
صدا وسیما، ابزاری علیه خودش!
یادداشت سعیدکریمی

صدا وسیما، ابزاری علیه خودش!

در بخشی از این یادداشت آمده است: صداوسیمایی که در شب های کلیدی مذاکرات هسته‌ای از کانال هایش مستند های صد من یه غاز پخش میکند!گویی اصرار دارد که میلیون ها بیننده را به سمت بی‌بی‌سی که از قضا به پوشش رنگ و لعاب‌دار و لحظه به لحظه مذاکرات می ‌پردازد، هل بدهد.

به گزارش آرمان فارس، سعید کریمی*؛ در عصر حاضر کمتر فردی را می­توان یافت که به زندگی اجتماعی یک اپسیلون اعتقاد داشته باشد و روزانه با مقوله«رسانه» او را سر‌وکار نباشد.

رسانه ها در اقسام گوناگون از دیداری و شنیداری و نوشتاری گرفته تا ابزاری و نهادی و... به جزءِ لاینفک زندگی همگان مبدل گشته و کسی را نمیتوان یافت که دعوی بیگانگی با رسانه ها بکند. در مقام شروع، رسانه تعاریف متفاوتی دارد؛ عده ای آن را وسیله ای برای  نقل و انتقال اطلاعات، ایده ها و افکار افراد یا جامعه تعریف می­کنند و عده­ای رسانه را یک بستر و مجاری طبیعی تهیه و توزیع اطلاعات در جامعه برای شهروندان می دانند که موجب می­شود نیروهای اجتماعی ضمن وقوف به حقوق خویش، سهم خود را از قدرت طلب نمایند.

اگر بخواهیم منحصراً به تنی چند از کاردکرد های رسانه هم اشارتی بنماییم می توانیم کارکرد های نظارتی، آموزشی، سرگرم سازی، بحران زدایی، آگاه سازی و... را نام ببریم.

آنچه در این مقاله مدنظر است بررسی چرایی وجود رسانه، رسالت اصلی رسانه، تبیین تخصصی کارکرد های رسانه و روش های مختلف تأثیرگذاری هرچه بیشتر این پدیده نیست، بلکه بحث به شکل أخص حول صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به­عنوان یک رسانه ملی و واکاوی نقاط ضعف و قوت آن (باتکیه بیشتر بر نقاط ضعف) می باشد.

تقریباً بر کسی پوشیده نیست که امروز رسانه ملی در یک صحنه نبرد عظیم و یک درگیری نا خواسته و ناگزیر قرار دارد که همان عرصه پیچیده­ی جنگ نرم برنامه­ریزی شده، گسترده و همه جانبه است.

حال به  نظر می­رسد در این موقعیت صداوسیما باید دو نقشه را در دستورالعمل مبارزاتی خود جای دهد. نخست مقابله با توپ خانه سنگین نظام سلطه از خارج و خودی های زرد وسبز از داخل به­نحوی که افکار عمومی را متوجه خدعه این شیادین رسانه­ای بگرداند و دوم به­عنوان سازمانی که وظیفه‌اش تولید مفاهیم اسلامی است باید معارف و ابعاد مختلف دین مبین اسلام در سطوح مختلف جامعه اظهار نماید.

قبل از ورود به بحث ذکر دو نکته ضروری است؛ نخست اینکه پرداخت موضوع مطروح به هزار و یک دلیل مجال مفصل می­طلبد و چه بسا همین أمر موجبات بسیط شدن سیاهه پیش رو را فرهم آورد؛ طبعاً با این شرح دیگر گله­گذاری پیرامون طویل شدن متن جایز نیست چراکه اقتضای سوژه اینگونه است.

اما نکته ثانی؛ ممکن است با قرائت این مقاله عده‌ای به ما معترض شوند که از شما به­عنوان دانشجویان انقلابی و دایه‌دار پیروی از ولایت فقیه انتظار نمی­رود که صدا وسیما را مورد عتاب قرار دهید! مگر نمی­دانید که رئیس این سازمان را مقام معظم رهبری منتصب می­کند؟! و مگر نمی­دانید که با این فعل، موجبات تضعیف جایگاه ولی فقیه را در جامعه فراهم می آورید؟!        

                                                                                       

    اگرچه ممکن است تعداد اشخاصی که این حدیث نسنجیده را مطرح می­کنند بسیار قلیل باشد! لکن باید خدمت دوستان عرض کنیم که اولاً رهبر انقلاب در دیدار نخبگان علمی کشور(8/6/88) به وجود نقص در این سازمان اشاره و خود انتقاداتی را برآن روا داشتند.

بنابراین از حضرات استدعا داریم که در وهله اول کاسه داغ تر از آش نشوند! ثانیاً تمامی مسئولین جمهوری اسلامی مستقیم و غیر مستقیم مشروعیت خود را از ولی فقیه میگیرند؛ با نسخه آقایان –که چون فلانی منصوب رهبری است پس نقدش آسیب به جایگاه رهبری است!- که أحدی را نمی توان یقه چسبید و کار، زار خواهد شد! ثالثاً حَسَب قانون، تنها رئیس سازمان صدا و سیما را رهبر تعیین می­کند، این آقای رئیس یک نفر است! حال مگر هرچه فیلم و سریال در این سازمان کلید می­خورد اثرات تولیدی شخص رئییس سازمان می باشد؟!

در مجموعه ای به گستردگی رسانه ی ملی هزاران مدیر خرد و کلان با هزاران تیپ فکری متلون در ماحصل نهایی نقش دارند، بنابراین تعمیم نتیجه نهایی سیستم الزاماً به رأس مجموعه نشان از فقدان ادراک صحیح از کنش‌گری تشکیلاتی است.

ابتدائاً فرض است به برخی از الزاماتی که رهبر انقلاب در دیدارهایشان با رئیس و مدیران صداوسیما بیان نموده­اند التفات ویژه­ای داشته باشیم. ایشان تحلیل واقع‌بینانه را یکی از ملزومات این سازمان عنوان و در ادامه با ارائه راه­حلی فرمودند که برای دست یابی به این مهم می­توان موقعیت ایران با کشورهای منطقه که در چهار دهه‌ی اخیر زیر سایه آمریکا زندگی کرده­اند را مقایسه کرد.

از دیگر نکاتی که رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان صدا­­­ و سیما بیان داشته­اند می‌توان به ارتقاءِ معرفت دینی آگاهانه، تقویت روحیه وحدت و همگرایی، الزامی شدن نگرش محتوایی در تمامی برنامه ها و بسیاری نکات دیگر اشاره کرد. اما آیا واقعاً مسیری که مدیران صدا وسیما در پیش گرفته­اند عملاً قرابتی با فرامین رهبر انقلاب دارد؟ در ادامه برای دست یابی به پاسخ پرسش فوق وارد عرصه‌ی نقد موضوعی صداوسیما می شویم.

1- روزآمد و تخصصی نبودن سیاست های خبری رسانه رسمی کشور.

صداوسیمایی که در شب های کلیدی مذاکرات هسته‌ای از کانال هایش مستند های صد من یه غاز پخش میکند!گویی اصرار دارد که میلیون ها بیننده را به سمت بی‌بی‌سی که از قضا به پوشش رنگ و لعاب‌دار و لحظه به لحظه مذاکرات می ‌پردازد، هل بدهد.

در جای دیگر مایه شگفتی و فغان است که هنوز پس از چهل سال و پس از گذراندن بحران های متعدد در کشور، متولیان اطلاع رسانی گویی بار اول است که در شرایط ناشی از بحران بلایای طبیعی واقع می شود. صداوسیما در زمان وقوع زلزله که همگان در پی تفهیم حادثه (حجم خرابی ها و مشکلات اولیه زلزله زدگان حتی در قالب تصاویر تلخ و...) هستند، القائات آرامش‌بخش کاذب تحویل مردم می­دهد.

مصاحبه‌های مسئولین را یکی پس از دیگری تکرار  می‌کند.« آرامش کامل در مناطق زلزله­زده برقرار است، به شایعات توجه نکنید و فقط به رسانه های رسمی اعتماد کنید.» در حالیکه تلویزیون رسمی ما جز انتشار گزارش های رسمی از مسئولین رسمی خروجی دیگری ندارد و به جای تبدیل شدن به تریبون مردم، تربیون یک‌سویه مسئولان دولتی می‌شود تا بازار هزاران شایعه را از سوی امثال آمد‌نیوز داغ کند.

اوج تخصص گرایی مدیران صداوسیما وقتی عیان می­شود که در مکانی زلزله و سیل خرابی به بار آورده، آن وقت همان گزارشگری که گزارش اربعین را می گیرد، گزارش بحران حادث شده را نیز می‌دهد! عجب سبک خبرنگاری تخصصی‌ای!!

2- نحوه‌ی مواجه مشوش رسانه ملی با بحران های سیاسی اجتماعی.

اینکه صدا وسیما سالهاست که از تجمعات و اعتراضات مسالمت­آمیز اقشار مختلف در تمام کشور یک کلمه‌ سخن نمی­راند اما شب‌ هنگام در بخش های مختلف خبری­اش از تجمعی در لبنان و فلسطین ده دقیقه برنامه می‌گذارد.

تظاهرات مردم بحرین را با تیتر«ادامه آزادی‌خواهی مردم علیه حکومت آل‌خلیفه» پوشش می‌دهد ولی فریاد‌های کامیون‌ داران عاصی در فلان نقطه کشور را در نطفه خفه میکند تنها باعث می‌شود که بیننده‌ی عادی، مظلومان بحرین و غزه و لبنان را در مقابل خودش ببیند و اسیر شعار‌های امپریالیستی «نه غزه نه لبنان ...» گردد.

خالی از لطف نیست اگر درنقد این مورد یک عقبگردی هم به عملکرد صداوسیما در جریان فتنه سال 88 هم بزنیم. در آن ایام بسیاری ازکسانی که به اردوکشی های خیابانی گسیل شده بودند اسیر جهل و عواطف خدشه دار شده‌ی سیاسی بودند.

رسالت صداوسیما این بود که حساب این افراد را از کینه‌توزان و باغیان جدا کند اما نکرد؛ که اگر این وظیفه خطیر را به درستی به دوش می­کشید می‌شد مردم را زودتر از جریان نفاق جدا کرد. مخالف اگر عقده‌ای نباشد باید احساس کند صدایش شنیده می­شود تا آرام شود. در آن ایام صداوسیما از سبز فقط قسمت لجنی‌اش را نشان داد و فکری به حال جدایی دیگران نکرد... چقدر هزینه دادیم؟ خدا می‌داند...

                                                                                                                

  در حقیقت آنچه صدا وسیما از مدیریت بحران آموخته یک سیاست است :«سر در برف کردن و انتظار کشیدن تا اتمام بحران.» گویی نمی­داند انفعال رسانه ملی تنها به معنی واگذاری خطوط دفاعی و بی‌پناه گذاشتن شهر در مقابل اشغالگران فرهنگی است. ازباب هشدار و از سر دلسوزی به مسئولین سازمان هشدار می­دهیم که اگر این رویه‌ی مضمحل مواجه با بحران کُن فیکون نشود صداوسیما به ابزاری علیه امنیت ملی تبدیل می‌شود!

3-عدم تولید برنامه های تئوریک و نبود تناسب فی‌مابین برنامه‌ها.

در این زمینه دیگر عملکرد صداوسیما نور‌علی‌نور است! آقایان مسئول با هدف جذب مخاطب به هر قیمت به فلان برنامه پوچ چهار ساعت از شب و آن هم آنتن یکی از پر مخاطب‌ترین شبکه های تلویزیونی را اختصاص می دهند برای ‌اینکه از چه سخن بگویند؟!

از اینکه]در این شرایط بغرنج افتصادی[ فلان بازیکن فوتبال سه میلیارد تومان دستمزد گرفته و چرا بقیه حقوقش را نمی دهید؟! یا مثلاً ساعت ها در برنامه مذکور بررسی می­شود که در فلان صحنه توپ از خط دروازه عبور کرده یا نه؟! و در ادامه نیز خلق‌الله می‌آیند روی خط و کلی الفاظ یاوه­گون نثار یکدیگر می‌نمایند و نهایتاً بدون هیچ دستاوردی برنامه تمام می شود! تقریباً هیچ!

این در حالی است که مسئولین ناشی صداوسیما به برنامه‌ای مبتکرانه و البته روشنگر مثل «ثریا»ساعت دوازده شب که جغدها هم از نفس افتاده اند آن هم در یک شبکه کم مخاطب آنتن می دهد تا مبادا به کسی بگویند که بالای چشمت ابروست! و تازه با همین وضع اسفناک هم پس از مدتی پخش برنامه به دلیل مضحک سیاه نمایی متوقف می شود! در فقره قسمت دوم مورد سوم! هم کافی است نگاهی به تبلیغات میان برنامه ای تلویزیون بیندازیم. تبلیغاتی که اغلب خانه ها و سایر متعلقات نشان داده شده در آن ها را می توان در خواب دید! اشرافی‌گری و تجمل از سر و روی آن‌ها بالا می‌رود! تازه قصه به همینجا ختم نمی‌شود؛

پس از پایان تبلیغات سریال هایی شروع می‌شود که لوکیشن‌هایش را در اعیانی­‌ترین خانه های تهران ضبط کرده‌اند و انواع سبک زندگی غیر و یا ضد اسلامی را در آن‌ها به منصه‌ی ظهور می‌رسانند. سپس بعد ‌از پایان تبلیغات و سریال های مذکور که دُز مادی‌گرایی خون بینندگان بالا زده است صداوسیما خلاقیت نشان می دهد و برنامه ای درباره­ی شهدای مدافع حرم پخش کرده و می­خواهد به مردم معنویت و ارزش ها را القا گرداند!! اصلا آن‌قدر بین این برنامه ها تناسب مشهود است که آدم از هرچه رسانه دیداری و شنیداری است زده می‌شود!

4-نگاه سلیقه‌ای و غیر عقلانی در بین مدیران ارشد.

کافی است مسائل مربوط به قضایای هسته‌ای را به‌یاد ‌آورید. دوگانگی به وفور در رفتار صداوسیما هویداست. یک روز برای راه‌اندازی تأسیسات فردو و تولید کیک زرد و غنی سازی 20 درصدی و دیگر پیشرفت های صنعت هسته‌ای، رسانه ملی پای‌کوبی می‌کند و در مقطعی دیگر برای تعطیلی همان فردو و معدوم کردن همان ذخیره اورانیوم و در یک کلام انهدام صنعت هسته‌ای، از تیتر دستاورد یاد می کند و سخنان مسئولین را که توافقی عزت‌مندانه حاصل شده با آب وتاب پوشش می‌دهد!                                                                                                                                                 

از نظر دید عقلانی هم که در زمینه‌هایی مانند الگو‌سازی برای جوانان و مخاطب شناسی وامثالهم صریح بگویم صداوسیما بیست سال عقب است!!

اگرچه همچنان موارد بسیاری را به­عنوان نقطه‌ی ضعف صداوسیمای جمهوری اسلامی می توان نام برد لیک نباید فراموش کرد که در این چندسال روند حرکتی رسانه‌ی ملی تغیراتی داشته است؛ تغییراتی اگرچه کند می‌نمایاند اما بارقه های امید را در دل‌ها روشن نگه می دارد. کسی نباید این انتقادات را به‌منزله تخریب و تضعیف رسانه ملی قلمداد کند و همان‌طور که اشاره شد بعضاً محاسنی نیز در صداوسیما به چشم می‌خورد که در مقاله های بعدی بصورت تخصصی بدان خواهیم پرداخت.

اما یک نکته قابل چشم پوشی نیست و آن وجود نوعی کمبود در صداوسیما است! کمبود یک سند چشم‌انداز بلند مدت و عملیاتی در سازمان، کمبود ذهن های منعطف، خلاق و متفکر در پست های تصمیم ساز مدیریتی و شاید از همه حیاتی­تر کمبود یک منبع مالی که متناسب با گسترش رسانه های جهانی هرساله افزایش یافته و از محلی ثابت تأمین اعتبار گردد و در اختیار سازمان قرار گیرد بلکه وابستگی رسانه ملی به دولت ها را تا حد امکان کاهش دهد و رسانه ملی بیش از اینکه نماینده دولت ها باشد و با ساز آن‌ها برقصد به تریبون مردم مبدل گردد.

سعید کریمی- فعال دانشجویی

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «آرمان فارس» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

اخبار مرتبط

نظرات