رفتن به بالا

  • پنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷  , Thu 22 Mar 2018
  • تاریخ انتشار۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۹:۴۹:۴۷
  • کد مطلب : 281
  • استفاده نامتعادل از اراضی فرصت‌های سوخته منابع طبیعی است
استفاده نامتعادل از اراضی فرصت‌های سوخته منابع طبیعی است

رئیس دانشکده کشاورزی داراب گفت: استفاده ناموزون و نامتعادل از اراضی، فرصت‌های موجود در منابع طبیعی را تبدیل به تهدید کرده است.

به گزارشآرمان فارس،  مهدی نجفی عصر دیروز در همایش ویژه هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در دانشکده کشاورزی داراب اظهار داشت: طی یک دهه اخیر به دلیل استفاده ناموزون و نامتعادل از اراضی آثار مخربی بر منابع طبیعی به وجود آمده است.

 وی افزود: تغییرات اقلیمی، بارش اسیدی، تخریب لایه ازن، شور شدن و خشک شدن اراضی به دلیل استفاده نامتعادل از زمین‌های زراعی و مراتع است.

رئیس دانشکده کشاورزی داراب با تأکید بر ارزیابی وضعیت فعلی منابع طبیعی گفت: یکی از راهکارهایی که استفاده نامناسب از اراضی را ‌کاهش می‌دهد کاشت درخت است.

وی خاطرنشان کرد: کاشت درختانی نظیر کنار که با خشکی و اقلیم  داراب سازگاری بیشتری دارد در درازمدت می‌تواند در بهبود وضعیت اقلیمی و منابع طبیعی تأثیرگذار باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی داراب نیز در این همایش گفت: امسال برای نخستین بار درزمینهٔ فضای سبز در داراب با حضور خیرین مواجه هستیم و مدیر راهداری داراب در این زمینه به فعالیت پرداخته است.

 قاسمی بیان کرد: داراب نیازمند کاشت نهال‌های سازگار با اقلیم این شهرستان است و به این منظور از سال ۹۳ تاکنون در محدوده پارک جنگلی با وسعت ۶۵ هکتار، درختکاری شده است.

وی با اشاره به شعار «منابع طبیعی با مردم و برای مردم» که به‌عنوان شعار هفته منابع طبیعی امسال در نظر گرفته‌شده است، گفت: کاشت درختان در روز ملی درختکاری، حضور در گلزار شهدا دعوت از قضات و دادستان در خصوص تخریب و تصرف اراضی، همایش با حضور دهیاران، رژه موتوری با موضوع اطفاء حریق، تجلیل از بازنشستگان حوزه منابع طبیعی، نواختن زنگ سبز در مدارس و تبیین اهمیت منابع طبیعی برای دانش آموزان ویژه‌برنامه‌های هفته منابع طبیعی را تشکیل می‌دهد.

 وی خاطرنشان کرد: گونه‌هایی از گیاهان و درختچه‌ها که نیاز به آبیاری فراوان ندارند و با اقلیم گرمسیر متناسب هستند نظیر کنار، ویکتوریا،  آکاسیا برای کشت در شهرستان داراب مناسب است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات