رفتن به بالا

  • پنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷  , Thu 22 Mar 2018
  • تاریخ انتشار۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸:۱۶
  • کد مطلب : 263
  • اقدام شبانه یک نهاد دولتی شیراز که اعتراض مردم را به همراه داشت
اقدام شبانه یک نهاد دولتی شیراز که اعتراض مردم را به همراه داشت

لذا تمام این شواهد، ناخودآگاه تحلیلگر را بر آن می دارد تا چنین حرکاتی را از یک اشتباه ناشیانه فراتر ببرد و آن را قطعه ای از یک پازل بداند.

به گزارش آرمان فارس، 3اسفندماه 96، 6 نفر از عوامل شهرداری شیراز که در آستانه برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم و امنیت در اقدامی سوال برانگیز اقدام به جمع آوری تصاویر شهدا از سطح شهر میکردند توسط نیروهای انتظامی به پاسگاه دلالت داده شدند! این عوامل سیما و منظر شهرداری در حالی ادعای تعویض بنرها را داشتند که هم بنرهای آن قسمت از سطح شهر نو بودند و هم فیلم پخش شده در فضای مجازی نشان دهنده آن است که کارگران با سنگ فرز اقدام به بریدن فرقوژه ها میکنند و در ماشین آنها حداقل 200 فرفوژه بریده وجود داشته است!

بسیار تلخ و تاسف برانگیر است که چرا باید در شهر شهیدپروری چون شیراز که هنوز هم اکثر خانواده های آن، ترکش های دوران دفاع مقدس را با خود به همراه دارند، از سوی یک نهاد رسمی دولتی چنین اقدامی بی سروصدا صورت پذیرد؟!

این خبر بلافاصله این سوال را به ذهن شنونده متبادر میکند که آیا این اقدامِ مشکوک هدف خاصی را دنبال میکرده است؟ چرا که سالهاست شاهد چنین حرکاتی از سوی یک جریان خاص هستیم!

این واقعه آنجایی اهمیت دوچندان می یابد که آن را در کنار دیگر وقایع و اخبار مشکوک پیرامون این مسئله بگذاریم.

در سال 1368، یعنی پس از امضای قطعنامه 598، اتاق فکرِ جبهه استکبار، سلسله عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی را مورد بررسی متفکران خود قرار داد و به 3 عامل ریشه ای رسید که یکی از آنها "روحیه شهادت طلبی درمیان جوانان ایران" بود.

در دهه 70 و اوایل دهه 80، مقابله با روحیه شهادت طلبی در دستور کار عوامل نفوذی قرار گرفت و مجلات و روزنامه ها علنا به تخریب این عامل و حتی حضرت سیدالشهدا(ع) پرداختند.

این پروژه به حدّ زیادی تا اوایل دهه 90 متوقف شد اما پس از آن بصورت عمیق تری کلید خورد تاجایی که شاهد حضور برخی نهادها و مقامات رسمی بعنوان بازیگران این پروژه بودیم!

در سال گذشته روزنامه "اسرائیل هیوم" مدعی شد درصورتی که اعتقادات اسلامی از جمله شهادت طلبی از کتب درسی ایران حذف نشود شمارش معکوس اولین جنگ اتمی آغاز می شود و امسال بطور شگفت انگیزی درس "رهبران کوچک" در پایه ششم که شامل معرفی شهید حسین فهمیده میشد، حذف شد!

اینطور به نظر می آید که جریان فکری حاکم بر بخشهایی از قوه مجریه و برخی از مراکز شورای شهرها و شهرداری ها قرابت نزدیکی با کارگزاران این پروژه در ایران دارند تا جایی که یکی از قدیمی ترین اشخاصِ صاحب نظر در این جریان در انتخابات اخیر، با توهین به شهدای مدافع حرم به دنبال جمع کردن رای برای یارانِ خود بود!

در سالهای اخیر، نوع بیانات مسئولان دولتی که روحیه جهادی و انقلابی را خشونت طلبی و مذاکره را عقلانیت می دانستند و این دو را که هیچ منافاتی با هم ندارند در برابر هم قرار میدادند، بی توجهی بسیار به شهدای مدافع حرم و خانواده های آنان، بی توجهی به شهدای فتنه های جدید، بی توجهی به دانشمندان شهید هسته ای، به فراموشی سپردن عجیب حدود 700 شهید منا، دستورالعمل ممنوعیت بازدید دانش آموزان پیش دبستانی و اول و دوم دبستان از گلزار شهدا و ... نیز سعی بر اثبات کلام ما داشت!

شاهد دیگری بر این سخن، تحرکات مشکوک این جریان در شهرهایی همچون تهران، مشهد و شیراز است که امثال این اتفاق اخیر در شیراز، خودداری از فضاسازی شهرها در ایام محرم و صفر و فاطمیه و دیگر مناسبات مذهبی و اقداماتی همچون سنگ اندازی و یا تعطیل کردن امور فرهنگی و مربوط به شهدا گواه دیگری براین مدعاست.

لذا تمام این شواهد، ناخودآگاه تحلیلگر را بر آن می دارد تا چنین حرکاتی را از یک اشتباه ناشیانه فراتر ببرد و آن را قطعه ای از یک پازل بداند.

ناگفته نماند که شهرداری شیراز جوابیه‌ای با مضمون اعلام ارادت به شهدا و برائت از هر اقدام نابخردانه‌ای و با این استدلال که به دنبال نوسازی تصاویر شهدا بوده‌اند، صادر نموده است که البته سوالاتی در این زمینه نیز مطرح است مانند چرایی انهدام تصاویر پیش از آماده شدن تصاویر جدید درحالی که شاهدان گفته‌اند که تصاویر کنده شده نیز نو بوده‌اند! اما با این حال چیزی از دیگر اقدامات این جریان در کشور در راستای پروژه مذکور کم نمی شود.

محمدرضا صیاد- فعال دانشجویی

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «آرمان فارس» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

اخبار مرتبط

نظرات